124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Συλλεκτικά > Νομίσματα ΧΡΥΣΕΣ ΛΙΡΕΣ ΑΓΓΛΙΑΣ & ΕΛΛΗΝΙΚΑ 1.000 ΔΡΧ

Νομίσματα Συζητήσεις σχετικά με τις συλλογές νομισμάτων.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-02-09, 01:42   #1
galandy
Νέο Μέλος

ΧΡΥΣΕΣ ΛΙΡΕΣ ΑΓΓΛΙΑΣ & ΕΛΛΗΝΙΚΑ 1.000 ΔΡΧ

Αγαπητά μέλη καλημέρα σας.
Είμαι καινούριος στην ιστοσελιδα και θα ήθελα κάποια βοήθεια, εάν είναι δυνατό.
Από κληρονομιά από τον πατέρα μου, απέκτησα (για την ακριβεία είνα ιακόμα σε θυρίδα) κάτι Χρυσές Λίρες Αγγλίας (δεν γνωρίζω πρόσωπα, κοπής, κλπ) αλλά και κάποια χιλιάρικα (1.000 Δρχ.) με κάποια ψεγάδια (δεν τα έχω δει, δεν γνωρίζω τι). ο πατέρας μου ήταν συλλέκτης και όπως μου ανέφερε η μητέρα μάζευε κάποια χιλιάρικα τα οποία είχαν κάποια λάθη στην εκτύπωση, αλλά ούτε κι αυτή γνωρίζει. Απλά μου ανέφερε ότι τα αγόραζε γιατί περίμενε να πάρουν αξία.
Που μπορώ να απευθυνθώ, τι να ρωτήσω και τι να κοιτάξω?
Είμαι ανοικτός σε οποιαδήποτε πληροφορία.
Σας ευχαριστώ.
Ο χρήστης galandy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-02-09, 03:18   #2
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Γειά σου φίλε,,

για τις λίρες, δεν θα σου πω, καθότι εχουν ανοιχτεί δεκαδες πόστ, επ' αυτού !
ολους, τους εχει πιάσει μια κρίση λιρίτηδος, λές και θάρθει ο 3ος παγκόσμιος !

Αντε, θα σου πώ μιάς κι εισαι νέος
Ολοι αγοράζουν 170-180..., λίρα νάναι αυτ'ή, κι οτι νάναι...., δεν τους ενδεαφέρει, κατάσταση ή σπανιότητα..........., ζήτω ο χρυσός !! ....ωωω

Για τα χιλιάρικα, σκάναρε να δούμε εικόνα, και θα σου πούμε, αν ειναι κάτι ιδιαίτερο...
Φιλικά,
στέλιος
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-02-09, 13:51   #3
galandy
Νέο Μέλος

Στέλιο μου σε ευχαριστώ πολύ.
Θα σκανάρω κάποια απο τα χιλιάρικα και θα τα ανεβάσω, μάλλον προς το τέλος της εβδομάδας (τότε θα τα έχω στα χέρια μου). Οπότε, τα νέα μου θα καθυστερήσουν λίγο.
Αναφορικά με τις λίρες, εάν απευθυνθώ σε τράπεζες (μπορώ και σε διάφορές τράπεζες ή μόνο στην Τράπεζα της Ελλάδος?), η τιμή εκεί θα είναι σημαντικά πιο χαμηλή από διαφορετικές διαδικασίες (δημοπρασία εδώ ή κάπου αλλού) ή όχι ? Αναφέρομαι περίπου για καμιά εξηνταριά κομμάτια.
Σας ευχαριστώ πολύ.
Παλιά 09-02-09, 19:10   #4
laonikos6
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη laonikos6

Ότι σήμερα πουλάς ποτέ δεν θα το αποκτήσεις ξανά. Συγνώμη για την παρένθεση αλλά σκέψου το ότι ποτέ δεν θα τα ξαναδείς.

Φιλικά Μπαρμπα Νίκος.
Ο χρήστης laonikos6 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-02-09, 21:58   #5
clytras
Νέο Μέλος

Φίλε μου καλησπέρα,

Αν σκέφτεσαι να πουλήσεις λίρες ενδιαφέρομαι για μερικές. Αν θες επικοινώνησε μαζί μου στο lytrasc@yahoo.gr .

Και στείλε μας φωτό από τα χαρτονομίσματα γιατί είμαι και εγώ φανατικός συλλέκτης...
Ο χρήστης clytras δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-02-09, 08:29   #6
volos74
Νέο Μέλος

Αγαπητά μέλη καλημέρα σας.
Είμαι καινούριος στην ιστοσελιδα και θα ήθελα κάποια βοήθεια, εάν είναι δυνατό.
Από κληρονομιά από τον πατέρα μου, απέκτησα (για την ακριβεία είνα ιακόμα σε θυρίδα) κάτι Χρυσές Λίρες Αγγλίας (δεν γνωρίζω πρόσωπα, κοπής, κλπ) αλλά και κάποια χιλιάρικα (1.000 Δρχ.) με κάποια ψεγάδια (δεν τα έχω δει, δεν γνωρίζω τι). ο πατέρας μου ήταν συλλέκτης και όπως μου ανέφερε η μητέρα μάζευε κάποια χιλιάρικα τα οποία είχαν κάποια λάθη στην εκτύπωση, αλλά ούτε κι αυτή γνωρίζει. Απλά μου ανέφερε ότι τα αγόραζε γιατί περίμενε να πάρουν αξία.
Που μπορώ να απευθυνθώ, τι να ρωτήσω και τι να κοιτάξω?
Είμαι ανοικτός σε οποιαδήποτε πληροφορία.
Σας ευχαριστώ.
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ galady

ΕΙΜΑΙ Ο ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ volos74 ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΛΥΡΕΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ ΣΕ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ ΚΑΝΕ ΜΟΥ ΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ 6944452581 ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΜΙΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΜΕ
Ο χρήστης volos74 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-02-09, 17:09   #7
galandy
Νέο Μέλος

Καλησπέρα σας.
Θα ήθελα να απολογηθώ γιατί απουσίαζα εκτός Ελλάδος. Μέχρι την Κυριακή το απόγευμα πιστεύω ότι θα έχω σκανάρει τα 1.000δραχμα και ότι θα τα έχω αναρτήσει στο site.
Αποστόλη, θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω μαζί σου.
Καλό σαββατοκύριακο.
Παλιά 22-02-09, 19:45   #8
galandy
Νέο Μέλος

Καλησπέρα αγαπητά μέλη.
Αναφορικά με τα χιλιάρικα, πρόκειται για 21 χιλιάρικα με τον "ΖΕΥΣ" τα οποία έχουν ως υδατογράφημα την "ΑΦΡΟΔΙΤΗ" που είναι σπανιότερα απο αυτά που έχουν τον "ΕΦΗΒΟ ΤΩΝ ΑΝΤΙΚΥΘΗΡΩΝ".
Όσοι ενδιαφέρονται να τα αγοράσουν, μπορούν να κάνουν μια προσφορά.
Δεν γνωρίζω πως γίνεται η διαδικασία δημοπρασίας, ελπίζω να μην παρεξηγηθεί η τοποθέτησή μου (δέχομαι όποια παρατήρηση περί νομιμότητας επί της διαδικασίας).
Σας ευχαριστώ.
Παλιά 24-02-09, 21:27   #9
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Γειά σου φίλε,

πράγματι, αυτό με υδατόσημο την Αφροδίτη, ειναι πολύ πιο δύσκολο..., κάνει απο 3-10 φορές περισσότερο απο το άλλο, αναλόγως την κατάσταση

Εγώ, δεν ενδειαφέρομαι για χαρτονομίσματα..., αν αποφασίσεις να τα βάλεις σε δημοπρασία, και αν δεν γνωρίζεις τις διαδικασίες, στήλε μου μύνημα, να σε κατατοπίσω
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:54.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.